Drobečková navigace

Úvod > Aktuálně > Přínosy cvičení jógy pro děti

Přínosy cvičení jógy pro dětiV dnešním uspěchaném světě mnoho dospělých pravidelně cvičí jógu, aby zpevnilo tělo, uvolnilo stres, podpořilo zdraví a uvolnilo napětí. Jóga je však užitečná i pro děti. Lekce pomůže nasměrovat energii dětí ke zlepšení jejich zdraví. Je potřebné ji však dětem předávat zábavnou formou, aby se nenudily. Takže vlastně jde o systém “hraní jógy”.

Na jedné straně jsou děti mnohem blíže přírodě než dospělí; jsou přirozenější, nemají strnulé postoje a návyky, jsou otevření všemu novému, čemuž snadno porozumí, s velkým zájmem a nadšením. Ale na druhou stranu, aby tento zájem a nadšení nevyprchal, musí učitel vždy vzít v úvahu zvláštnosti dětského vnímání. U dospělého je učení vážným procesem, který vyžaduje soustředění, hlubokou reflexi a vytrvalost, ale pro dítě je sebepoznání světa hlavně hrou. Neklidná, zvídavá dětinská povaha se rychle nudí dlouhými přednáškami a nekonečným opakováním a nicneděláním. Děti neustále touží po něčem novém, neznámém. Každá lekce tedy není trénink, ale zábavný výlet do světa jógy; každý pohyb je zábavná hra.

dětska joga.jpg

Zvládnutí ásan formou hry tak dokonale uspokojuje potřeby dítěte a jeho touhu po novém a po zábavě. Takže krásně funguje hra na budeme jako motýl, velbloud, kočka, pes, orel, medvěd, kobra a tak dále. Ve skutečnosti ásany samozřejmě nejsou hrou, ale komplexní a hlubokou životní filozofií, která se rodí z tisíců let zkušeností, pečlivých pozorování a úvah o přírodních jevech. Jogíni zkoumali, jak se zvířata pohybují, jak dýchají, jak relaxují a zjistili, že mnoho póz jógy reprodukuje zvířecí návyky nebo zobrazuje jejich ducha.

Ásany mohou být také obrazy okolního světa, jako jsou hory nebo stromy. I ta největší lidská moudrost začíná dětskou hrou. Které dítě se nechce naučit protahovat jako kočka, nebo sahat po slunci jako květina? Při provádění ásan si děti rozšiřují obzory, trénují pozornost a paměť.

Lekce dětské jógy v našem centru vede Vlaďka Procházková a je možnost se s ní právě teď, se začátkem školního roku 2021/22 domluvit na volných termínech. Věnuje se na pravidelných jógových kurzech buď samostatně dětem a nebo rodičům s dětmi. Aktuálně jsou tyto skupinové kurzy otevřeny a přijímáme ještě další zájemce o dětskou jógu. 

Pokud o dětskou jógu máte zájem, pro více informací můžete napsat a nebo zavolat Vlaďce na mobil 733 166 108. Obvykle je možnost cvičit jógu s dětmi každé odpoledne od 15:00 a od 16:00 hodin jsou lekce pro rodiče s dětmi. Lekce je otevřena, pokud se sejde alespoň 5 dětí a nebo 3 páry rodičů a dětí na stejný termín. Poptejte se, které kurzy mají ještě aktuálně volná místa.

Dobře připravený program pro děti s prvky jógy přispívá k jejich lepšímu sebepoznání a tím i k přívětivějšímu chování mezi sebou. Jóga podporuje zdravý tělesný vývoj, pomáhá snižovat úzkosti, deprese a zlepšovat různé somatické potíže spojené s těmito stavy. Nemalým přínosem může být jak jejich zlepšení pozornosti ve škole, se kterým souvisí jak zlepšení se v prospěchu, tak i samotné chování se mezi sebou.