Drobečková navigace

Úvod > Naše služby > MFK metoda

MFK metoda - manuální fyzioterapeutická korekce

Metoda MFK – manuální fyzioterapeutická korekce je jednou z moderních metod využívajících k diagnostice počítačovou technologii. Používá se k terapii akutních, někdy i dlouhodobých problémů s pohybovou soustavou nejrůznějšího charakteru u sportovců i u běžné populace. Tímto způsobem se může provádět terapie jak momentálně zvrtlého kotníku, tak i třeba terapie bolestivých zad dlouhodobě přetěžovaných jednostrannou zátěží. 

Terapie nové generace, která vám pomůže zbavit se bolestí těla a hledat jejich skutečnou příčinu. Lékařským konsiliem je zde expertní počítačový software MFK systém ®, do kterého vložíme údaje o aktivitě vašich svalů, protože právě svaly jsou indikátorem vaší celosti, tj. nejenom stavu vaší pohybové soustavy, ale i vnitřních orgánů, stavu psychiky a dalších systémů vašeho těla.

mfk_vysetreni_3_s.jpg

Terapeut při vyšetření provádí takzvaný svalový test a klient se snaží svou vlastní svalovou silou odpor překonat. Podle toho, jak velkou sílu je schopen klient vyvinout, určí terapeut koeficient a zanese jej do „mapy těla“ v počítači. Takto otestuje všechny důležité svalové skupiny v těle. Vyšetřuje také další struktury a místa, napětí tkání a bolestivé body na speciálních místech těla (například na břiše pod žebry) a také toto zadává do počítače.

Po vyšetření si terapeut s klientem mohou prohlédnout výslednou „mapu těla“, kde jsou názorně vidět jednotlivé dysbalance a disharmonie a segmenty, jež jsou indikovány k terapii.

Terapie probíhá presurou neurolymfatických bodů a postupně v dalších terapiích, když je tělo připraveno, může následovat terapie formou cvičení, v našem centru Vlaďka Procházková vychází z praxe terapeutické jógy, zaměřuje se zejména na protahování a posilování potřebných částí těla pomocí jógy (cvičení těla a dechových cvičení). Efekt se většinou dostaví už po první terapii, protože při ní dochází ke změně poměrů svalového napětí, což vyvolá celkově „nové uspořádání těla“ a přichází uvolnění.

Více o metodě MFK a její autorce naleznete na odkazu ZDE. 

CO VÁS ČEKÁ:

1. Anamnéza

Provádí se při vstupním pohovoru. Klientem sdělované údaje o trvalých, dočasných, objektivních i subjektivních změnách nejenom na tkáních pohybového systému se obrazovým vyjádřením zaznamenává do systému MFK.

Uvádíme základní diagnózy, se kterými se nejčastěji setkáváme a u kterých lze obnovit funkční poruchy způsobující bolesti nebo omezení komfortu hybnosti. Na fyzioterapii můžete ale chodit i preventivně, tedy bez stanovené diagnózy. Jednostranné, či nadměrné zatěžování pohybového systému (dlouhodobé sezení u počítače, cvičení ve fitness, golf, tenis, squash, aj. sportovní aktivity) vede ke svalové dysbalanci. Ta může být příčinou bolesti a omezení pohybu. Pokud není včas ošetřena, může vést nejprve k funkčním a posléze strukturálním změnám na svalech, kloubech, páteři i v ostatních částech těla.

Diagnózy: skolióza, vadné držení těla, myopatie, zlomeniny, výhřez ploténky, artróza, poranění svalů, kostí, tkání, poranění křížového vazu v koleni, ploché nohy, bolesti bederní, hrudní i krční páteře, bolesti hlavy, bolesti v pánvi, ramen, rukou, diagnóza spastické formy DMO, symetrické postižení obou dolních končetin.

2. Vyšetření

Po vstupním pohovoru následuje vyšetření svalů celého těla hodnotící miokinetickou aktivaci proti normě klienta. Porovnává se vždy pravá a levá strana. Konkrétní změna se zaznamenává do systému MFK na přesně určeném místě.

3. Diagnostika 

Výsledky  vyšetření jsou vyhodnoceny algoritmem MFK System®, který vychází ze závislosti mezi částmi jednotlivých tělních systémů. Vše se následně graficky zobrazí v projekci svalového systému, kloubního zatížení, vnitřního systému, stupně zatížení páteře a na kůži. Zobrazení vyjadřuje příčiny a následky obtíží hybného stereotypu. Systém MFK umožňuje ukládat zobrazení a historicky porovnávat a hodnotit vývoj změn.

ap_diagnosis.jpg

4. Terapie

Terapeut po pečlivém zhodnocení vybere vhodnou techniku vedoucí k uvolnění postižených oblastí těla. MFK systém nabízí stimulaci soustavy reflexních bodů, stimulaci Trigger a Tender Pointů, mobilizaci kloubů poocí cvičení. Postup zákroků na konkrétních místech je zpracován dle aktuálního nálezu a je veden systémem MFK.  Pečlivá aplikace vybrané techniky je plně v rukou terapeuta.

5. Kontrola

Po každé ukončené terapii provádí terapeut kontrolu chybných svalů. Terapeut a klient tak získávají společně přehled o účinnosti zvolené terapie. Další návštěva se vždy určuje dle aktuálního stavu pacienta.

 

Poskytované služby v Centru Bezovka

  • Diagnostika funkčních poruch pohybového systému
  • Pomoc od bolestivých stavů svalů, kloubů a páteře
  • Pomoc při poúrazových stavech
  • Prevence bolestivých stavů
  • Nepotřebujete žádné doporučení od lékaře. Stačí si jen domluvit termín. Kontakt najdete ZDE.

KONTAKT: Vlaďka Procházková, tel. č. 733 166 108

Ceník 

  • 1. 000,- Kč za vyšetření i ošetření