Drobečková navigace

Úvod > Naše služby > Jóga

Jógová terapie

Vlaďka Procházková

Vlaďka Procházková individuální jógové lekce

Jógová terapie přirozeně vychází z jógy a užívá jejích technik, jejím cílem ale není duchovní vzestup, ale nastolení maximální rovnováhy těla a mysli tak, aby se člověku na tomhle světě dobře žilo. Jógová terapie se primárně zaměřuje na oslabené, špatně fungující či nemocné orgány či orgánové soustavy nebo celé jedince, jejichž psychické či fyzické indispozice zmírňuje a navrací do normálu. Základním předpoklade pro to, aby jóga jako medicína fungovala je její pravidelné cvičení. Jógová terapie není shodná s návštěvou běžného kurzu jógy. Pokud trpíte vážným zdravotním problémem a přijdete do náhodně vybraného kurzu jógy, může se váš stav ještě zhoršit. Rozdílnosti, které panují mezi různými styly jógy nebo mezi úrovněmi různých jógových učitelů jsou zcela odlišné a laické veřejnosti dost často neznámé. Terapeutická jóga se podobá více návštěvě rehabilitačního specialisty, než návštěvě jógového kurzu. V Centru Bezovka ji nabízím formou individuálních jógových lekcí. 

S čím konkrétně vám může jógová terapie pomoci:

  • Jste ztuhlí z častého sezení?
  • Máte bolesti zad, hlavy nebo jiných částí těla?
  • Špatně spíte?
  • Trpíte narůstajícím stresem a nedokážete se uklidnit a vyprázdnit si hlavu od starostí?
  • Chcete lépe vnímat své tělo a své potřeby?
  • Chcete mít více energie a dobrou náladu?

Co je terapeutická jóga?

Terapeutická jóga je jemná a pečující. Klade velký důraz na pozorování vlastního těla, na držení těla a pohyb sladěný s uvolněným a rytmickým dýcháním. Na rozdíl od jiných druhů terapií je při terapeutické józe pozornost vedena k jemným vjemům ve svých svalech a kloubech a ke sledování vnitřních prožitků své mysli. Další výraznou odlišností je zvýšený důraz na relaxaci. V případech, že je pacient vážně nemocen, např. je po chemoterapii nebo v pooperačním období, může veškeré praktikování jógy sestávat pouze z dýchacích a relaxačních technik, dokud nezíská pacient dostatek síly, aby mohl postoupit dále.

Ceník jógové terapie

  • 1 hodina individuální jógové lekce .........................… 1000 Kč / 1 hod.
  • skupinové lekce (aktuálně nejsou možné kvůli nařízení vlády vzhledem k pandemii) ................200 Kč / 1 hod. při zakoupení permanentky
  • všechny ceny jsou uvedeny vč. DPH

Řízené dýchání

Jak dýcháme, tak žijeme. Již od našeho prvního nádechu je náš dech všude s námi, je v našich radostech i bolestech. Jen se pokaždé projevuje jinak, v každé situaci totiž dýcháme jinak, aniž si to uvědomujeme. Často ani nepostřehneme, kdy strachem skoro nedýcháme. Zcela odlišně dýcháme, když jsme šťastni a jinak když se bojíme. Naše myšlenky, pocity a emoce ovlivňují náš dech, poté i naše tělo. Dechem ovlivňujeme, to jak se cítíme a jaké máme myšlenky. Když si toto pevné a dokonalé propojení dechu, těla a mysli uvědomíme, můžeme sami sobě pomáhat a léčit se.

Tvrdí se, že téměř každý z nás lidí žijících v západním světě je ve stresu. V okamžiku, kdy se nám přihodí něco nepříjemného, bolavého, necítíme se dobře. Někdy vnímáme větší napětí v těle, přicházejí těžké myšlenky, úzkosti. Když si v tom okamžiku všimneme našeho dechu, zjistíme, že dýcháme rychle, povrchně a mělce. Málokoho však napadne, že pomocí dechu můžeme tento svůj nepříjemný stav změnit. Právě dech je totiž ve všech těchto situacích náš nejrychlejší, nejbližší a dokonale účinný pomocník, náš přítel. Je vždy po ruce, když o něm víme, vnímáme ho, je nám okamžitě k dispozici. Dovolme našemu dechu, aby nás léčil. Na individuální terapii nebo na praktickém semináři o správném dýchání se společně učíme správně dýchat, pozorovat, prožívat a poznávat svůj dech, léčit tak své tělo, zklidňovat svoji mysl a poznávat více sami sebe.

Mobil: 733 166 108

www.vladkyoga.com